سلسله احادیث دخترجان – یک

این را خواندم و یاد اولین جملهء دخترک افتادم: کاتون بِساله که یعنی برام کارتون بذار. این اولین جمله ای بود که یک روز صبح، در عنفوان یک سال و سه ماهگی، وقتی تازه راه رفتن آموخته بود، از دهان خوش بو و لبان قرمز و شیرینش بیرون آورد. با چشمانی آبی و درشت که به من زل زده بودند. و لُپانی که فریاد میزدند مارا بخورید، مارا بکشید. ما هم گفتیم چشم. به جانشان افتادیم و بوسیدیم و لیسیدیم و کشیدیمشان. بعد از آن روز هر روز صبح که بیدار می شد می دانستیم قبل از عَبَض (دست به آب رفتن یا تعویض نمودن پوشک) و پلو ماست (صبحانه مورد علاقه اش) خواهد گفت کاتون بساله.

صحبت از حرف زدن دختر شد. از وقتی سه ماهه بود زمانی که گرسنه بود و شیر می خواست می گفت اینگی. صد البت اینگونه نباشد که فکر کنید خیلی محترمانه با عشق مرا نگاه می کرد و مودبانه می گفت مامان جان لطفا اینگی، خیر، در همان احوال که جیغ بنفش می کشید و انگشتها و دستان بلورینش را لیس می زد به امید اینکه از آنها شیر بیرون بیاید، همان لا لو ها اگر زمانی برای نفس تازه کردن می یافت می گفت اینگی. اوایل به حساب تصادف می گذاشتم و فکر می کردم اینگی هم حتما یک مدل آغووی جدید است که همهء شیرخواره ها از آن برای بیان احساسات و افکار خود استفاده می کنند. ولی بعدها که در مواقع شکم سیری و سرخوشی آغو می گفت فهمیدم که قضیهء اینگی جدیست. و البته اطرافیان و دوستان و نزدیکان نیز به این مهم پی برده بودند. حال بگذریم که اینگی از نه ماهگی تبدیل به اومگا شد و یکی دوماه بعد جای خود را به شیر-شیر که با لبانی غنچه کرده ادا می شد داد. و همان شیر شیر هم حدود شش ماه بعد جای خود را به شیر-شیر-پوست داد و علت آن هم قوطی های شیرخشک آماده ای (مخلوط شده با آب) بود که درپوششان سولاخی از برای سر شیشه داشت و یک پوست محافظ برای استریل نگه داشتنش و در کل سیستم بسیار خارجی و پیشرفته ای داشت که دخترک عاشقش شده بود و چون باید پوست روی درب شیر را بر می داشت آنرا شیر-شیر-پوست نامیده بود.

ضمن اینکه از شش ماهگی من و پدرش را به اسم کوچک و البته خیلی ناقص و مخفف شده صدا می زد، تا روزی که فهمید من مامان و پدرش هم بابا می باشد و برای نامیدن مادر بزرگش- مادرم- دچار تضاد شدیدی شده بود، از آنروی که تصمیم گرفت که او را باما صدا کند که نه سیخ بسوزد و نه کباب

ادامه دارد…

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: